Wymiennik ciepłego powietrza ze spalin. Oszczędność na opale do 30 %


date 19 marca, 2020
Wymiennik wykorzystujący ciepło ze spalin kominka Magic jest przeznaczone do odzyskania części ciepła, które normalnie uchodzi do otaczającej atmosfery.

WYMIENNIK DO WYKORZYSTANIA CIEPŁA ZE SPALIN „MAGIC”
– TYLKO ODDZIAŁ SOCHACZEW

(cena wymiennika 6″- 1350 PLN)

Praktyczne zużycie opału (na podstawie własnego domu) zima 2012/13 – 7mp drewna + 200 L oleju opałowego (w większości na potrzeby ciepłej wody użytkowej)

Wymiennik wykorzystujący ciepło ze spalin kominka Magic jest przeznaczone do odzyskania części ciepła, które normalnie uchodzi do otaczającej atmosfery.

Standardowy model jest wyposażony w dziesięć rur do odzysku ciepła, sterowany termostatem oraz wentylator pracujący ze stałą prędkością i nawiewający ciepłe powietrze bezpośrednio do pomieszczenia Wymiennik ciepła na rurę spalinową Magic to inteligentny sposób, aby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Instalowany jest na przewodzie kominowym pieca lub kominka wolno stojącego.

1. Pierwszą i najszybszą drogą wydostawania się ciepła jest szyba w drzwiach paleniska

2. Drugą jest korpus wkładu grzewczego, gdzie udział procentowy waha się pomiędzy 35÷45% wytworzonej energii,

3. Trzecią są dodatkowe powierzchnie grzewcze, dzięki którym odzyskujemy znaczne ilości energii, energii bezpowrotnie straconej w przypadku ich braku.

Wymiennik MAGIC jest bardzo łatwy w montażu i eksploatacji przy zachowaniu warunków podanych w instrukcji.

Temperatura spalin uchodzących do komina z palącego się drewna w kominku wynosi ok. 300-3500 C

Po zainstalowaniu wymiennika temperatura spalin spada o ok. 100o C (pomiar własny na wys.7 m od paleniska, wylot spalin z komina) Ciepło spalin i gazów idące w górę przez komin i krążące wokół niego jest wyłapywane przez wymiennik i przy osiągnięciu temperatury ok. 65oC zamontowany termostat automatycznie włącza dmuchawę wentylatora, wdmuchując podgrzane powietrze w rurkach wymiennika do pokoju, podczas gdy schłodzone gazy odlotowe uchodzą przez komin. Zastosowanie wykorzystującego ciepło spalin wymiennika Magic daje natychmiastowy efekt w pomieszczeniu ogrzewanym i co za tym idzie bardzo duże oszczędności na opale sięgającej do 30%.

bardzo dobre efekty mamy stosując MAGIC HEAT do ogrzewania warsztatów,garaży. Wtedy zamiast kominka montujemy go na tzw. KOZIE – Wymiennik jest w stanie w bardzo krótkim czasie orgzać warsztat o pow. 100 m2. W tym przypadku wykorzystujemy oprócz ciepła odzyskiwanego ze spalin ,także cieplo z samego wymiennika „kozy” a także ciepło z rury spalinowej.

Typjednostka 
średnica czopucha 150mm
Wydajność cieplnaBTU/h97000
Wydajność wentylatoraM3/h400
Silnik *V115
Zakres termostatu włącz /wyłącz0C65, 45
Wagakg13
Wymiarycm26x37x36


*Przewód podłączyć do każdego standardowego gniazdka domowego 220V.poprzez adapter 115V na 220V ( na wyposażeniu urządzenia.)

Jeszcze lepszy efekt osiąga się przy zastosowaniu razem :wymiennika i wentylatora sufitowego.

Zgodnie z prawami fizyki ogrzane przez kominek powietrze zbiera się pod sufitem salonu, czyli tam gdzie wcale go nie odczuwamy.(dochodzącą niekiedy do 450C). Z tego też powodu niepotrzebnie nadal ogrzewamy pomieszczenia, aby w ich dolnych partiach uzyskać pożądaną temperaturę. Wystarczy jednak co jakiś czas na parę godzin włączyć wentylator – wymiesza on powietrze, doprowadzi do wyrównania jego temperatury w pionie, a nawet rozprowadzi je po sąsiednich – otwartych – pomieszczeniach. Odpowiednio dobrany i umiejscowiony wentylator oraz siła grawitacji pozwalają nawet na zrezygnowanie z innych urządzeń wspomagających krążenie powietrza wewnątrz parterowego budynku. Wentylator sufitowy zimą spycha ciepłe powietrze ku dołowi sprawiając, że temperatura w naszym otoczeniu rośnie, a my możemy ograniczyć dogrzewanie pomieszczeń. Wywołana przez wentylator cyrkulacja powietrza pozwala na uzyskanie równomiernego rozkładu temperatur, a także zwiększa krotność wymiany powietrza wewnątrz budynku.

Dzięki zawróceniu bezużytecznie nagrzanego powietrza spod sufitu do poziomu podłogi możliwe staje się zaoszczędzenie dużej ilości energii – najcieplej jest w okolicy stóp, i odczuwamy, że w pomieszczeniu jest dla nas wystarczająco ciepło w temperaturze o 2°C niższej, niż kiedy nie korzystamy z wentylatora. Zastosowanie wentylatora sufitowego pozwala także na osiągnięcie komfortu cieplnego, czyli stanu w którym organizm człowieka nie odczuwa ani ciepła ani zimna.

Stojące powietrze wcale nie sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu, a ruch powietrza o prędkości większej iż 0,5m/s odczuwamy jako przeciąg. Użycie wentylatora sufitowego podczas ogrzewania kominkiem pozwala nam na spełnienie obu tych warunków, a co za tym idzie poprawia naszą kondycję psychofizyczną oraz znacząco poprawia jakość zarówno naszej pracy jak i odpoczynku.

Podsumowując… Co zyskujemy?

  • w zależności od lokalnych warunków klimatycznych i mieszkaniowych zaoszczędzamy na ogrzewaniu do 35 – 40 %.
  • dzięki właściwemu rozkładowi temperatur w pomieszczeniach panuje komfort cieplny.
  • używanie wentylatora (dzięki wywołanemu przez niego ruchowi powietrza, a co za tym idzie zmniejszeniu wilgotności o ponad 20%) pomaga zapobiegać tworzeniu się grzybów i pleśni na ścianach, a także kondensacji pary wodnej na szybach okien.

Informacje praktyczne pod 604 427 302

Załączniki do wiadomości

Stan magazynowy na dzień: